۷ دقیقه
درمان پارگی دیسک

درمان پارگی دیسک

آنچه می خوانید...

پارگی دیسک عارضه ایی است که به دلیل فشار به ریشه عصبی منجر به درد پشت یا گردن، ناراحتی در بازو یا پا می شود. این عارضه در برخی موارد می تواند سندرم‌هایی مانند سیاتیک را ایجاد نماید. خوشبختانه، اکنون می توان فتق و پارگی دیسک را با خیال راحت ترمیم نمود.آندوسکوپی ستون فقرات و مهارت در استفاده از لیزرهای درمانی ستون فقرات نقش بسیار پر رنگی در درمان این عارضه دارد. درمان‌های تهاجمی‌تر مانند فیوژن یا تعویض کامل دیسک، به دلیل وجود برخی عوارض و دوران نقاهت طولانی‌، معمولا در صورت عدم موفقیت آمیز بودن روش های کم تهاجمی به منظور درمان استفاده می گردد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

 درمان پارگی دیسک

همان طور که گفته شد، پارگی دیسک منجر به فشار در ریشه عصبی، افت کیفیت زندگی و درد شدید می گردد. لذا درمان دیسک کمر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در برخی مواقع پارگی دیسک صرفا با استراحت بر طرف می گردد. اکثر فتق های کوچک در عرض چند هفته بهبود می یابند. برای دردهای مرتبط با فتق، بیرون زدگی، تورم یا پارگی دیسک، درمان های ضد التهابی معمولا موثر هستند. فتق های شدید ممکن است به خودی خود خوب نشوند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. لذااغلب مداخله پزشکی به منظور درمان فتق دیسک الزامی می باشد. در ادامه بیشتر به این موضوع پرداخته شده است.

پارگی دیسک چیست

فتق یا پارگی دیسک آسیبی است که به بالشتک و بافت همبند بین مهره ها وارد می شود که معمولاً به دلیل بار اضافی یا ضربه به ستون فقرات ایجاد می گردد. کمردرد می تواند منجر به درد یا احساس ناتوانی جسمی شود. دیسک ستون فقرات دارای یک مرکز (هسته) نرم و ژله مانند است که در یک حلقه بیرونی سخت تر و لاستیکی محصور شده است. زمانی که بخشی از هسته به دلیل پارگی از حلقه بیرون می زند، فتق یا پارگی دیسک را ایجاد می کند.

دلایل پارگی دیسک

فتق دیسک اغلب نتیجه ساییدگی و پارگی طبیعی ستون فقرات ناشی از افزایش سن است. دیسک ها در کودکان و بزرگسالان دارای محتوای آب بالایی هستند. با بالا رفتن سن افراد، محتوای آب در دیسک ها کاهش می یابد و دیسک ها انعطاف پذیرتر می شوند. دیسک ها شروع به کوچک شدن می کنند و فاصله بین مهره ها باریک می شود. این روند طبیعی پیری دیسک ها را مستعد تورم و پارگی می کند. عوامل دیگری که ممکن است خطرات را افزایش دهند به غیر از افزایش سن را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

 •     بلند کردن اجسام سنگین
 •     اضافه وزن
 •     سبک زندگی بی تحرک
 •     سیگار
 •     نشستن در همان حالت برای مدت طولانی
درمان پارگی دیسک

هنگامی که ستون فقرات صاف است، مانند هنگام ایستادن یا دراز کشیدن، فشار داخلی در تمام قسمت های دیسک یکسان می شود. پارگی دیسک و نشت مواد آن به داخل کانال نخاعی اغلب زمانی اتفاق می افتد که قسمت قدامی شکم دیسک در حین نشستن یا خم شدن به جلو فشرده شود. این قضیه منجر به فشردگی محتویات دیسک می شود. لذا در صورت وجود غشای نازک ناشی از افزایش فشار داخلی، پارگی غشای اطراف ایجاد می گردد. این عارضه منجر به ایجاد فشار در اعصاب ستون فقرات، درد شدید و بالقوه ناتوان کننده و سایر علائم می شود. در مورد درمان قطعی دیسک کمر بیشتر بدانید.

روشهای تشخیصی

شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی بیمار

تشخیص فتق دیسک ستون فقرات توسط پزشک بر اساس تاریخچه پزشکی و علائم و معاینه فیزیکی بیمار انجام می شود. در طول یک ارزیابی، ممکن است آزمایش‌هایی برای تأیید یا رد سایر علل احتمالی با علائم مشابه، مانند اسپوندیلولیستزی، دژنراسیون، تومورها، متاستازها، و ضایعات اشغال‌کننده فضا و همچنین برای ارزیابی اثربخشی گزینه‌های درمانی بالقوه انجام شود.

در معاینه فیزیکی باید به نقاط ضعف و اختلالات حسی و توزیع میوتومی و درماتومی آنها توجه ویژه ای شود. معاینه کننده همچنین باید در این مرحله مراقب هرگونه نشانه ای از اختلال عملکرد نخاع باشد.

فتق دیسک در ستون فقرات یافته های مشخصی دارد. بیمار احتمالاً آسیب ناشی از بلند کردن یا خم شدن را به خاطر می آورد. علاوه بر این، درد را می توان به عنوان “تیز” یا “سوزش” توصیف کرد. معمولاً درد ریشه عصبی فشرده شده وجود دارد و همراه با بی حسی و سوزن سوزن شدن، کاهش حس در طول مسیر ریشه عصبی نیز ممکن است رخ دهد. در موارد شدیدتر، احساس ضعف یا عدم ثبات در هنگام ایستادن ممکن است اتفاق بیافتد.

هزینه درمان پارگی دیسک

تصویربرداری ستون فقرات

روش های مختلفی برای تصویر برداری و تشخیص وجود دارد که برخی از آنها در زیر آورده شده است.

  تصویربرداری با اشعه ایکس: اشعه ایکس ساده معمولی توانایی محدودی برای مشاهده بافت های نرم مانند دیسک ها، ماهیچه ها و اعصاب دارد. اما همچنان تومورها، عفونت ها، شکستگی ها و غیره از آنها برای تأیید یا رد احتمالات دیگر استفاده می شودو اشعه ایکس می‌تواند به عنوان روشی نسبتاً ارزان برای تأیید مشکوک بودن وجود فتق دیسک استفاده شود.

    اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT): این روش حساس ترین روش تصویربرداری برای بررسی ساختارهای استخوانی ستون فقرات است. تصویربرداری سی تی امکان ارزیابی فتق دیسک یا هر فرآیند پاتولوژیکی که ممکن است منجر به از دست دادن یا تخریب استخوان شود را می دهد.

    تصویربرداری MRI: بهترین روش برای تایید فتق دیسک کمر است. این روش حساس ترین مطالعه برای اثبات پارگی دیسک با دقت تشخیصی 97 درصد است. این قضیه به دلیل توانایی قابل توجه آن در تجسم بافت نرم است این روش معمولا به سایر روش ها ترجیه داده می شود.

درمان پارگی دیسک کمر

 • درمان دارویی
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی اغلب نقش مهمی در بهبود فتق دیسک دارد. روش های او نه تنها تسکین فوری درد را فراهم می کند، بلکه به شما می آموزد که چگونه بدن خود را برای جلوگیری از آسیب بیشتر آماده کنید.
 • ماساژ بافت های عمیق: ماساژ درمانی می تواند کمک به درمان پارگی دیسک کمر نماید.
 • درمان های جراحی: مانند تمام جراحی‌های غیر اورژانسی ستون فقرات، قبل از انجام عمل جراحی باید از درمان‌های غیرجراحی مانند فیزیوتراپی، داروهای ضد درد استفاده نموده. اگر درمان‌های غیرجراحی، مانند داروها و فیزیوتراپی، علائم را کاهش ندهند، ممکن است جراحی کم تهاجمی یا در موارد حاد جراحی تهاجمی ستون فقرات توصیه شود. جراحی تنها زمانی در نظر گرفته می شود که بتوان منبع دقیق درد مانند فتق دیسک، اسکولیوز یا تنگی نخاع را شناسایی کرد.
درمان دیسک کمر در خانه

روش های درمان جراحی شامل چه روش هایی است؟

روش های جراحی کم تهاجمی شامل دیسککتومی دیسک کمر، جراحی لیزر دیسک کمر، دیسککتومی آندوسکوپی و میکرودیسککتومی… است و روش های تهاجمی تر شامل لامینکتومی و … می باشد.

کاندیدای جراحی ستون فقرات

 • درمان های غیرجراحی به تسکین درد و سایر علائم کمک نمی کند. این درمان ها شامل دارو، تزریق نخاعی و فیزیوتراپی است.
 • علائم عصبی پیشرونده، بدتر می شوند و بازوها ویا پاها را درگیر می کنند. این علائم شامل بی حسی، گزگز ویا ضعف است.
 • ممکن است مشکلات تعادلی داشته باشید و در راه رفتن مشکل داشته باشید.
 • سلامت عمومی شما برای درمان جراحی مناسب است.

هزینه درمان پارگی دیسک کمر

هزینه درمان بسته به شدت پارگی، درمان پیشنهادی و تخصص پزشک متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق باید با جراح مغز و اعصاب مشورت شود

کلام آخر

پارگی دیسک جز عارضه های شایع میان بسیاری از افراد می باشد. این عارضه امروزه با روش های مختلف قابل درمان می باشد.

دکتر یوسف کریمی

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات
– گذراندن دوره پزشکی عمومی در دانشگاه پزشکی ایران
– گذراندن دوره تخصصی جراحی مغز و اعصاب دانشگاه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *